Tech

Dji Mavic Air 2s – “Dji Air 2s” Özellikleri, Fiyatı

Dji Mavic Air 2s ya da yeni adıyla Dji Air 2s ile ilgili söylentiler bir süredir devam ediyordu. Buna Dji’ın çeşitli kuruluşlarda yaptırdığı onaylar vs eklenince, bazı konular da netlik kazandı. Üstüne bir de, Mavic Air’in Nisan ayında çıktığını düşünürsek, drone severler de meraklı bir bekleyiş içine girdiler haliyle. Mini 2 ‘yi önemli ölçüde geliştiren Dji, bakalım Air 2s için de aynı çabayı göstermiş mi?

  • Dji Mavic Air fiyatı düşer mi? Dji Air 2s satış fiyatı ne olacak?
  • Yeni başlayacak olanlar için uygun mu?
  • Dji Mavic Air’im var. Satıp, Air 2s almaya değer mi?
    gibi sorular da, zihinlerde yer almaya başladıysa,

Birlikte, Dji Air 2s ‘in özelliklerine ve Dji Mavi Air ile aralarındaki farklara bir göz atalım.

[toc]

Dji Air 2s ‘de neler yeni? Neden Air 2s?

Dji Air 2s ‘i detaylı inceleme öncesi, adına göz atmakta fayda var. Bilindiği üzere Dji, bir süredir ürün isimlerini kısaltma yoluna gidiyor.
Dji Osmo Mobile serisi, baş harfleri kullanarak Dji OM4,
Dji Mavic mini, mavic mini 2 yerine “Mavic” ‘i çıkartarak, Dji mini 2 oldu.
Aynı doğrultuda bu drone da “Mavic” çıkartılarak, Air 2s olarak adlandırılmış. Tabii bir diğer konu da Mavic Air 3 veya Air 3 yerine, Air 2s kullanılmış olması.
Genelde bu tür ekler, önceki modelden daha farklı bir “yeni model” ‘in değil de, “güncellenmiş bir önceki model” ‘in habercisi. Fotoğraf makinesi dünyasında aynı modelin güncellenmiş versiyonunu belirten M50 MarkII , Canon 5D MarkIII ekleri gibi.
Mavic Air zaten iyi bir drone. Ama daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi; teknoloji hızla gelişiyor ve ihtiyaçlarımız sınırsız. Dolayısıyla, her tür teknolojik üründe geliştirmeye açık noktalar var.
Bakalım Dji Air 2s ‘te bizi ne gibi yenilikler bekliyor.

Dji Air 2s
Dji Air 2s

Dji Air 2s yeni özellikler – Neler yeni?

Zaten iyi bir drone olduğu için, gözler daha çok görüntü kalitesini arttıracak düzenlemeler ve Dji’ın FPV dronu ile birlikte gelen oyuncakları, Fpv google ve motion controller uyumuna çevriliyor.
Başlıklar halinde bir göz atalım.

DJİ AİR 2S Kamera

20mp. – 1″ sensör

Air 2s ‘de Mavic Air ‘e kıyasla (1/2″) daha büyük bir sensör kullanılıyor. Daha büyük bir sensör alanı daha fazla bilgiyi topluyor, dolayısıyla daha kaliteli bir görüntü elde ediyorsunuz. Önceki modelin 48mp. olmasına takılmayın, çünkü sensör büyüklüğü burada daha belirleyici durumda 😉

Dji Air 2s 5.4k kamera
Dji Air 2s 5.4k kamera

5.4k / 30fps

Büyüyen sensör ebatı ile birlikte Air 2s kamerası 5.4k çözünürlüğe de ulaşılabiliyor. 4k ‘da 60fps ve 1080p çözünürlükte 240 fps görüntüler yakalayabilirsiniz. Görüntünün hızlı aktığı, alçaktan uçuşlarınızda, dikkat çekici slow motion çekimler yapabilirsiniz.

Dji Air 2s Tanıtım videosu

10 bit renk derinliği ve Akıllı HDR

10 bit renk derinliği, hobi amaçlı uçuş yapacak olanlar için çok teknik bir konu olacak, onun için detaylarına girmiyoruz. Konu ile ilgilenenler kendi araştırmalarını yapacaktır.
HDR ise basit haliyle, çekimlerinizde gölgede kalan yerlerin daha aydınlık görünmesini, aynı zamanda fazla ışık alan bölümlerinde “patlama”masını sağlıyor.

Daha fazla güç

Air 2s’in rüzgar direnci konusunda netleşen bir konu yok. İlave bir güç artışına dair bilgi olduğunda bu kısmı editleyerek bilgi iletmeye çalışacağım.

DJİ Airsense (ADS-B)

Dji Airsense teknolojisi ilk olarak Mavic Air’de kullanıma sunulmuştu. Duyurulduğunda Sadece Amerika’da satışa sunulacak olan modeller için olduğu belirtilmişti.
Bu özelliğin Amerika’ya özel mi kalacağını yoksa, tüm dünyada satışa sunulan modellere mi ekleneceğini birlikte göreceğiz.
Bilmeyenler için;

Dji Airsense nedir? ADS-B nedir?

Amerikan Federal Havacılık İdaresi, 2020 yılından itibaren tüm uçak ve helikopterlerde ADS-B vericisi bulunmasını zorunlu kılıyor. Bu verici, hava aracının konumunu diğer araçları ile paylaşıyor. Bu şekilde, olabilecek kazaların önüne geçilmesi hedefleniyor. Dji Airsense ile, bu vericiden aldığı bilgiler ile çevrenizdeki diğer hava araçları konusunda sizi uyarıyor.

Daha uzun uçuş süresi?

Drone ile havalanmadan önce, nereleri çekeceğini planlayanlar için 25-30dk. civarı uçuşlar gayet yeterli süreler aslında. Daha fazla uçuş süresini genellikle mesafe testi yapmak isteyen kullanıcılar önemsiyor.
Artan çözünürlükle beraber, daha iyi bir işlemci ve bunu işlemek için gerekli güç, pilin kullanım süresi açısından her zaman bir dezavantaj. Dolayısıyla, uçuş sürenin azalmaması dahi, bir çok kullanıcı için yeterli.

OcuSync 3.0

Ocusync 2.0 ile drone – kumanda bağlantısı oldukça stabil hale gelen Dji, ufak da olsa geliştirmeler yaparak Ocusync 3.0 ‘ı duyurabilir.

Çarpışma önleyici sensörler

Air 2s ‘e iki tane daha çarpışma önleyici sensör ilave edilmiş. Ön, üst bölümde bulunan iki sensör ile; hem yukarı harekette, hem de ileri doğru giderken hafif aşağı bakan drone’u, daha fazla güvence altına almışlar.

Tabii bir çoğumuz için bu, güvenlikten çok, takip özelliği açısından önemli.

Active Track 4.0 Daha iyi takip sistemi

İlave sensörler sayesinde etrafını daha iyi algılayacak olan Air 2s, daha stabil bir takip de sağlayabilecek. Skydio 2’nin muhteşem performansına en azından bu sürümde yetişmesini beklemiyorum. Ama, bir önceki sürümden daha iyi olacağı kesin.

Güncellenmiş kumanda / motion controller

Mavic Air kumandası, gördüklerim arasında bana göre olabilecek en iyi kumanda şimdilik. En azından bu Air 2s versiyonu için bir değişiklik beklemiyorum. Belki 3. veya sonrasında olabilir.
Ama ne güzel olurdu?
Dji FPV drone ile birlikte tanıtılan motion controller ile uyumlu bir Air 2s, güzel olabilirdi!

Dji motion controller
Dji Motion Controller

Dji Air 2s fiyatı

Mavic Air 2 şu anda 9.000 TL.’den başlıyor. Tek pilli modelinin 10-12 bin aralığında olacağını sanıyorum. Air 2s fly more combo ise muhtemelen, tek pilli modelin 2.000-2.500 TL. üzerinde fiyatlanacaktır.

(Dji Air 2s satış fiyatı belli oldu. $999 olan baz fiyat Air 2s fly more combo için $1299.)

Bu rakamlar, hobi amaçlı alınacak bir ürün için çok da ucuz sayılmaz. Belki yarı-profesonel bir kullanıcı profilini hedeflediğini söyleyebilirim.

Mavic air 2’ye yakın bir fiyatla çıkarsa, Air 2s’in en güzel yanı, Mavic Air 2’yi ucuzlatması olur 🙂 Belki artık son çıkan model olmadığı için bir miktar da Dji Mini 2‘yi.

Merak edenler için onların da kıyaslama videosunu şuraya iliştirelim.

Dji mini 2 ile Dji Mavic Air 2 kıyaslama videosu

Düşünceler

Kısaca; ya çok paranız olacak, ya da en azından bu hobinizi sürdürebilmek adına az da olsa bu konuda para kazanıyor olacaksınız ki, bu bütçeyi ayırabilesiniz.

Ben esas Air 3 nasıl olacak onu merak ediyorum. 🙂 Tabii, benim için beklemesi kolay, mini de olsa bir drone sahibi olduğum için 🙂

Dji Air 2s çıkış tarihi

En azından, fazla beklemek zorunda kalmayacağız. Ben bu yazıyı paylaşmadan önce, bir son dakika haberi daha geldi. Dji resmi olarak 15 Nisan’da Air 2s’i tanıtacağını duyurdu.

Merakla bekliyoruz.

Dji Air 2s çıkış tarihi, fiyatı
Air 2s çıkış tarihi duyuruldu
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu