Lifestyle

Mor ve Ötesi – FORSA

Mor ve Ötesi – FORSA Yeni Single

Mor ve ötesi’nin son şarkısı Forsa, 2-3 gün önce sosyal medya ve dijital platformlara düştü. Özellikle “Bitkin Başkanım” kısmı nedeniyle, uygun da bir zamanda yayınladılar galiba.

forsa
Forsa

Nereden duydum?

Ne kadar değişik bir dönemden geçiyoruz. “Çalgıcılık” yaptığım, zaman zaman müziğe kendimi kaptırıp, müzikle yatıp kalktığım dönemler oldu. Uzun süredir, kılıflarından çıkarılmamış gitarlarım ve kutusunda saklanan klavye ve gitar, bas gitar, efekt aletlerim var. Ve ben, özellikle de ilgi duyduğum türde bir müzik parçasının çıkışını, çok farklı bir kanaldan öğrendim. Yorumlarını takip ettiğim Ünsal Ünlü Mor ve Ötesi‘nden bahsedip, Forsa‘yı duyurmasaydı, muhtemelen uzun bir süre haberim olmayacaktı.

Neden burada?

Normalde sadece motosiklete odaklı kalmaya çalışıyorum. Ve bu, bütün vaktinizi alacak kadar geniş bir konu. Ekonomi ve gündeme dair bir şeyler yazmak, bu bloğun amacı dışına çıkıyor. Kafa dağıtmak ve rahatlamak, belki bir parça sosyalleşmek için yazarken, konu başka yerlere gidebilir. Onun için, uzak durmaya çalışıyorum.
Her ne kadar protest bir parça olsa da, direkt gündem yazısı olmadığı ve parçayı beğendiğim için yer vermek istedim. Youtube’da aşağıdaki yorum da üzerinde düşünülmüş, emek verilmiş bir yorum olarak paylaşmaya değerdi.

Bu noktada parçayı dinleyelim de üzerine konuşuruz.

Mor ve Ötesi – FORSA

Neler düşündürdü?

Bu şarkıyı dinleyen herhangi bir kişinin, farklı düşünebileceğini sanmıyorum. Daha doğrusu sanmıyordum. Daha global düşünen bir arkadaşın, farklı bir yorumu geldi. Biraz uzun olduğu için ona en altta yer vereceğim.

Siyasetten uzak kalmaya çalışarak, sadece parça hakkında yazayım. Radyoda anonsu duymadan dinleseniz bile, hemen kimin söylediğini anlayabileceğiniz bir şarkı. Harun Tekin’in sesinden veya kendine has söyleyiş tarzından da değil. Kullanılan enstrümanlar, parçanın altyapısındaki gitar ve davullar hemen “Biz buradayız”, “Evet bizim parça bu” diyor. Muhtemelen dinleyici kitlesi tarafından beğenilecek bir parça. Sözleri itibari ile de marş haline gelir. Yani en azından, ben öyle düşündüm.

Tamam, bazı yerlerini söylemesi çok kolay olmayabilir. Ama bizde, sloganların da her zaman belli bir ritme oturtulamadığını hatırlamak lâzım. 🙂

Dayanamıyorum, yazıcam!

Niye bu kadar siyaset ve ekonomi ile ilgilenmek zorunda bırakıldık ki? Sadece müzik yazabilseydik, müzik yapabilseydik. Kitap okuyup, gezi yazısı yazabilseydik. Bilim ve teknoloji okuyup, paylaşabilseydik.
Asgari ücret, merkez bankasının faiz kararı, enflasyon ve işsizlik oranları, swap oranları hayatımızın parçası haline geldi. Aslında bu konular, görev ve yetki vererek, maaşlarını ödediğimiz kişilerin sorunu olmalı.
Neyse burayı kısa geçeyim. Dayanamayıp yer vermemin sebebi de; şarkıyı, bir ekonomi ve siyaset yorumcusu, gazeteciden duymuş olmam.

Forsa yorumu

Youtube’da gelen yorumu, içeriğini değiştirmeden, biraz düzenleyerek paylaşıyorum. Yorum sizin…

Şarkının derin anlamı şu bence

Şarkının yayınlanma tarihi 09.12.2021.Geçmişte bu tarihte olan olaylardan birkaçı şunlardır.
II.dünya savaşı, Nürnberg Uluslararası Askerî Ceza Mahkemesi’nin ikinci aşaması “Doktorlar’ın Duruşmaları”yla başladı. Bu duruşmalarda insanlar üzerinde deneyler yapan Nazi doktorlar yargılandılar,
Teksas devrimi .
Aynı zamanda 9 Aralık, Dünya Yolsuzlukla Mücadele günüdür.

İki boyutta anlam taşıyor. Birincisi, az önce bahsettiğim dünya çapında gelişen olaylar.
Forsa, gemide kürek çeken köleler ve savaş esirleri demek.
II.dünya savaşında ülkelerce kazanılmak istenilen gücün sonucunda masum insanların aç kalması , tecavüz edilmesi, güçlünün zayıfı yenmesi, insanların öldürülmesi.
Bu olaylara gönderme yapılıyor şarkıda.

Mor ve Ötesi Forsa şarkı sözleri

Ters yönden gelen, Bıçkın başkanım
Ağlamazsan bir çift sözüm var
kısmında bahsettiğim olaylara gönderme yapılıyor.

“Bıçkın başkanım” sözü tek kişiye hitap etmiyor. Bu dünyadaki bazı güçleri kast ediyor.(siyasi kesimdeki insanlar, zenginler,din adamları).

Hep sen istedin, Ben de dinledim
Artık benim de zamanım var

Gitmedim işte, Delirmedim de
Anlatan benim, Seni ve her şeyi

Belki hiçbir şey
Böyle zor olmazdı
Biraz daha mutlu olsaydın

Günümüzdeki yeni dünya düzeninin kurulması için insanlara uygulanan psikolojik baskıları anlatıyor.Yeni düzenin sağlanması için gerçekleşen biyolojik silahın yanında “mış gibi davranılan” gerçeklerin yalanlarla kapatıldığını ve bir kesimin bunun farkında olduğunu ve bu gerçekleri dimdik ayakta (hayatta (!) ) kalıp o kesimin anlattığını ifade ediyor.Güç artık dünyanın oyunların da değil bu oyunları fark edenlerde yani fark eden kesimde diyor : )

Ve bu oyunları fark edenleri ötekileştiren bir zamanın içerisindeyiz.
Delirmedim de, Anlatan benim
Fark edenler delidir, farklıdır onların gözünde 🙂

Türkiye bazında düşünecek olursak

İlk aklıma gelen “Yolsuzluğa” atıf yapıldığı idi. 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu veya 2013 Türkiye yolsuzluk skandalı, 2013-2014 yıllarında yürütülen ve bazı kamu kurum ve kuruluşları ile aralarında dört bakanın da yer aldığı kamu görevlilerinin görevi kötüye kullanma ve rüşvet ile suçlandığı soruşturmalardır.

Şarkının çıkarılma tarihi ile yakın.

Ters yönden gelen, Bıçkın başkanım
Ağlamazsan bir çift sözüm var

Geçmişteki olayları telmih ettiriyor bunlardan biri yolsuzluk ve daha niceleri…

Şuan bulunduğumuz durum için de yazılmış. Yaşanılan ayrımcılık, ekonomik krizler, yönetim. Politik gönderme mevcut.
Her bir ağızdan, farklı farklı ,insanların zihniyle alay edercesine açıklanan sözler için “delirmedim”…

Videodaki çizim

En dıştaki daire, dünyayı temsil ediyor. İçe doğru oluşan daireler ise ortak amaçları gösteriyor. Bir kesimin “para” , bir kesimin “din” gibi.

Ve bir küçük dairedeki noktayı dünyayı izleyen (tanrı veya dünyayı yöneten bir güç) veya dünyadaki her olayı kaydeden unutmayan insan geleneğini hiçbir şeyin karşılıksız kalmayacağını, elbet bir kötülüğün cezası, iyiliğin ise güzel geri bildirimi olacağını, izlendiğimizi, kaydedildiğimiz simgeliyor bence.

Çokgenin ucundaki simgeler de güçler (4 büyük güç : insanın doyumsuzluğu (hırs ve yetinememek de bir güçtür ) ,din, para, aydın insanlar)

En dıştaki güller de dünyayı ayakta tutan iyilikler, masum canlılar (hayvanlar, bebekler, çocuklar)…

Yorumlayan: Ceren ESEN

Yazım, noktalama yanlışlıkları için özür dilerim. Kendimce yorumum bu şekildedir. Mor ve ötesi, her zamanki gibi harika bir şarkı çıkardı. Derin anlama sahip ve kaliteli müzik yapıyorlar. Her zaman müzik ile var olun sevgili mor ve ötesi.
Biz dinleyicilerin her zaman buradayız 🙂
Sizi çok ama çok seviyoruz mor ve ötesi 🙂

Düşünceler

Ceren’in, Forsa şarkısının sözleri hakkındaki ikinci yorumuna katılmamak mümkün değil. Dinleyen herkes muhtemelen bu şekilde yorumlayacaktır. Birinci yorumu biraz zorlama olmakla beraber en azından üzerine düşünülmüş, emek verilmiş bir yorum. Paylaşımı için teşekkür ederiz. Ama, siz ne dersiniz? Parçadan böyle bir yorum çıkarılabilir mi?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu