TOGG Ne Yakar?

Gelelim ikinci soruya: Togg ne yakar?
Togg uzun zamandır Türkiye’de en çok takip edilen araç. İlk duyurulduğu andan itibaren, banttan inişine, plakasının takılmasına kadar tüm aşamaları basın da, ilgilenenler de yakından takip etti.

Bizde herhangi bir araçla ilgili iki tane soru vardır. Birincisi; “Ne bu?” , (markası, modeli vs.)
İkincisi; diğer tüm özellikleri bir tarafa bırakarak “Ne kadar yakıyor?”.

Togg ne yakar?

Söz konusu aracımız belli olduğuna göre, biz de ikinci soruyu sorabiliriz. “Togg ne kadar yakar?”
Aracın tüketiminin yanında şarj istasyonu ücretlerine de bağlı bir durum olduğu için, şimdiye kadar Togg ne yakar? sorusunu yanıtlamak mümkün değildi. Ama yakın zamanda Togg’un şarj istasyonu ağı olan Trugo, fiyat listesi yayınladı.

Fiyat listesine göre kW/s başına birim ücret, 7,99 TL. oldu. Şarj tamamlandıktan sonra şarj istasyon alanının otopark olarak kullanılması halinde de dakikada 0,5 lira ücret alınacak. Böylece Togg’un kısa/uzun menzilli versiyonlarının da kilometre başına kaç lira harcayacağı belli oldu.

Batarya kapasitesi 52,4 kWh olan kısa menzilli Togg’un şarj maliyeti, Trugo istasyonlarında 418.6 lira olacak. Kilometre başına harcadığı enerjinin Türk Lirası karşılığı da 1,33 TL. olacak. Kısa menzilli Togg ‘un 314km. menzili bulunuyor.

88,5 kWs batarya kapasiteli, tek şarjla 523 kilometre yol yapabilen uzun menzilli Togg’un da şarj maliyeti 707.1 lira.
Kilometre başına harcadığı enerjinin Türk Lirası karşılığı da 1,35 TL.

“Togg ne yakar?” derken, bu verilerin tamamının fabrika verileri olduğunu da hatırlatalım. Gerçek verileri yolllara çıktığında daha detaylı olarak göreceğiz.

Togg ne kadar yakar?
Şu görsel olmuş mu hiç?

Togg internet sitesi

Yukarıdaki görsel; dünyaya pazarlama yapacağı iddia edilen otomobil fabrikasına ait bir modelin fotoğrafı. Tamam Youtube ‘da fenomenlere pazarlama videoları yaptırdınız ama, kitlekonusunda biraz kafa karışıklığı da yok değil!
Görsel’e gelirsek;
1- Video kaydından kesilerek alınmış.
2- Sadece 1000*569 pixel . Buraya koyabilmek için kenarları siyah boşluklarla kapladım. Yani buradaki görsel standartlarımız bile daha yüksek.
3- Ara sayfalarda falan da değil, direkt ana sayfada yayınlanmış.

Çok daha iyilerini yapabilecek bir sürü vatan evladı var. Hem de ücretsiz olarak.

Neyse, biz yine konuya dönelim.

Togg 100 kilometre de ne yakar?

Kısa mesafelerde yakıtı çok fazla düşünmeyiz. Önemli bir işimiz varsa da, mecbur olduğumuz için yakıt tutarı göz ardı edilir.

Ama iş, uzun mesafeli seyahate veya akraba ziyaretine falan gelince durum değişir. Hemen 100km.’ler toplanır, çarpılır, bölünür.
Ve sonuç olarak, -artık nereye gideceksek- oraya gitmeye değip, değmeyeceğine karar verilir.

“Git-gel sadece yakıt bile, …… tl. tutar”

Yukarıda kilometre başına verilen tutara bakarsak, 100 kilometrede, versiyona göre değişmekle birlikte 133-135 TL. harcıyoruz.

Çok da uzak olmayan bir mesafe üzerinden İstanbul-Çanakkale arası elektrik faturamıza bir bakalım. 🙂

Kabaca 660km diyelim.
135 x 6.6 = 891 TL.

Bir hafta sonu İstanbul’a veya İstanbul’dan Çanakkale’ye gitmenin sadece elektriksel faturası 891 TL.

Elektrikli Togg mu, benzinli veya dizel mi?

“Togg ne yakar?” sorusuna cevap ararken beklenti ekonomik olması değil elbette. Zaten aracın fiyatından da bunu anlıyoruz. Yine de diğer yakıtlardan geçiş yapmayı düşünenler için ufak bir kıyaslamayı da ekleyeyim.

Bu arada bazı kaynakların Togg ‘un güç tüketiminden ve bunun maliyetinden bahsederken, hâlâ Togg yakıt tüketimi demesi de komik oluyor. Togg enerji tüketimi hakkında kW ‘ler ben dahil çoğu kişi tarafından net anlaşılmayacağı için, uzunca bir süre kaç lira tükettiğinden, kaç lira yaktığından bahsedeceğiz.

03.04.2023 itibarıyla Çanakkale’de benzin 21.79 TL, dizel 20.95 TL.
Buna göre; 100 kilometrede, benzinli aracınız ortalama 6.2 L. ‘den az yakıyorsa, dizel aracınız 6.44 L. ‘den az yakıyorsa, Togg’dan daha ucuza seyahat ediyorsunuz diyebiliriz.

Yani bir Togg’ unuz yoksa da, en azından başka marka arabanızla daha ucuza seyahat etmenin huzurunu yaşayarak, herşeye rağmen keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. 🙂 Şehir içinde motosikletleysen, senden kralı/kraliçesi 🙂 zaten yok.

Togg alanlara da hayırlı olsun. Onların da tekeri düz bassın.
Hayırlı yolculuklar.

Togg km de kaç tl yakar?

Togg km. de 0.166 kW güç tüketiyor. Bugün itibarıyla bu değer için şarj istasyonunda dolum ücreti 1.33 TL.

Togg 100 km de ne kadar yakar?

100 km. deki tüketim versiyona göre değişiyor. Kısa menzilli 133 TL. , uzun menzilli 135 TL. harcıyor.

Togg Yakıt Tüketimi?

Togg benzinli olsaydı 100km. de yaklaşık 6.2 litre benzin tüketecekti. Dizel olması durumunda ise yakıt tüketimi 6.44 L./100km. olacaktı.

Tüketim değerlerine bakınca, batarya maliyetleri ucuzlayana kadar benzinli ve dizel araç yasağının bizi de kapsamadığına sevinmek gerek.

Güncelleme 3 Nisan 2023 by dengeliyorum

Ya sence?