Lifestyle

Dizi Tavsiyesi | Bad Sisters

Yayına yeni girmiş olmasa da size bir dizi tavsiyesi yapmak istiyorum: 2022 yapımı Bad Sisters dizisini ben yeni izledim ve bayıldım! Eğlenceli, heyecanlı, yer yer üzücü ve bazen de sinirlerinizi zıplatacak bir dizi, demedi demeyin.

Dizide, ebeveynini küçük yaşta kaybetmiş 5 kız kardeşin yetişkinliğini izliyoruz. Birbirine sımsıkı tutunarak büyümüş bu kadınların ilişkileri öyle hoş ki, insan içlerinden biri olmak istiyor. Diziyi tam anlamıyla bir kadın dayanışması dizisi olarak tanımlayabilirim.

Kız kardeşlerden birinin kocasının ölümüyle açılan Bad Sisters, ölümün ardındaki sır perdesi aralanana kadar 10 bölüm sürüyor.

bad sisters dizi
Bad Sisters ilk bölümdeki cenaze sahnesi, solda dul kalan kadın ve kızı, sağda diğer dört kız kardeş

Cenazeyle başlayan ilk bölümde kısa bir süre dul kalan kadın için üzülüyoruz. Sonra ölen eniştemizin ne kadar habis bir insan olduğunu gördükçe ölümüne sevinir hale geliyoruz. Öyle ki enişteyi tanıyan herkes onun ölmesini en az bir kere istemiş olabilir. Gerçi ortada bir cinayet olduğuna polis kesinlikle inanmıyor. Fakat taze dula kocasının hayat sigortasının karşılığını ödemek zorunda kalırsa iflas edecek olan sigortacı, işin peşini bırakmıyor. Sigortacı bu ölümün doğal yollarla olmadığını kanıtlamak zorunda. Yoksa kendisinin doğmak üzere olan bebeğinin geleceği tehlikeye girecek. Sigortacının, eniştenin ölümünde kız kardeşlerden birinin parmağı olduğuna dair çok kuvvetli sezgileri var. İzlerken hem kız kardeşlerin hem de sigortacının ailesinin olacaklardan zarar görmemesini istiyoruz.

Bundan sonrası spoiler’a gireceği için anlatmıyorum. Bu hepsi birbirinden farklı karakterde ve bir yandan kendi sorunlarıyla boğuşan kızların hikayesini izlemenizi öneririm.

Bad Sisters sayesinde fark ettiklerim

Ölen enişte, hayatımda tanıdığım en kötü insanların en kötü özelliklerinin bir karması gibiydi. Dizide yaptığını görmediğim ama onu da yaptığını görsem hiç yadırgamayacağım pek çok kötülüğü de atfediyorum kendisine.

Benim en çok canımı sıkan kötülüklerinden biri, insanların değiştiremeyecekleri kusurlarını, geçmişlerini, fiziksel özelliklerini acımasızca ve defalarca yüzlerine vurmasıydı. Ama sadece bu olsa neyse. En acısı, zavallı karısına yaptıkları, onu yok edişiydi.

Adam karısının kimliğini öyle bir parçalamıştı ki, kadın artık kendisini kadın olarak bile görmüyordu. Tabii ki işin arka planında adamın erektil disfonksiyonu olması kimseyi şaşırtmamıştır. Fakat kadıncağız, kocası tarafından tüm kusurun kendisinde olduğuna inandırılmıştı. Zavallı kadın ne zaman yeni bir şeye heves etse, ne zaman evi sandığı dört duvarın arasından çıkıp hizmetçilikten başka bir şey yapmak istese kocası tarafından manipüle ediliyordu. Yetenekleri, aklı ve görünüşü ile ilgili olarak sürekli eleştiriliyordu. Kadın, evdeki mobilyalardan farksız bir parçaya ya da biraz iyimser olmak istersek en fazla bir robota dönüşmüştü. Artık sürekli kendi düşüncelerinden, duygularından şüphe ediyordu. Her durumda hatayı kendisinde arıyor ve bir şekilde buluyordu daha doğrusu üstleniyordu. Bu sahneleri izlerken boğulma duygusu yaşamamak elde değildi. Neyse ki o anlarda, adamın ölmüş olduğunu hatırlamak beni her seferinde bir parça rahatlattı.

Bad Sisters izlerken biraz da adamın yaptıklarının bazılarının hepimizin evlerinde yaşanıyor olduğunu fark etmek rahatsız etti. Öyle ki bazı söylemler taa dedelerimden bile duyduğum şeylerdi. Örneğin kadın çalışmak istediğinde adamın söyledikleri bana çok tanıdık geldi. “Hayatım sen zaten evimizi yönetiyorsun.” “Dışarıda çalışmaya enerjin/vaktin yetmez.”

Şimdi sebebini söylediğimde siz de bana hak vereceksiniz. Şu cümleyi duymayanınız var mı? “Hanım bizim iç işleri bakanı.” Oh ne ala memleket… Hem evdeki tüm sorumluluğu kadına yık, evdeki hiçbir işe karışma… Hatta sonra bir de kadının yaptıklarını beğenme. Hem de dışarıda var olmayı, sosyalleşmeyi, kendini geliştirme fırsatlarını ve en önemlisi ekonomik bağımsızlığını kadının elinden al… Vallahi bravo, kim bulmuşsa bu cümleyi, bir taşla kaç kuş…

Genel bilgiler

AppleTV+ dizisi Bad Sisters’ı izlemek için Türkiye’de yasal bir platform öneremeyeceğim maalesef ama bulmak hiç zor değil.

Dizi İrlanda yapımı ve muhteşem İrlanda manzaralarını hemen her sahnede gözler önüne seriyor.

Bad Sisters aslında 2012 yapımı bir Belçika Dizisi olan “Clan” uyarlaması. Sonradan onu da izlemenizi tavsiye ederim çünkü işin polisiye kısmından hoşlanırsanız eğer orada çok daha farklı cinayet ihtimalleri görebilirsiniz. Dizi İngiltere’de “The Outlaws” adıyla yayınlanmış, Türkçe altyazı bulabileceğinizden hiç emin değilim. Dublaj zaten mümkün değil.

Bad Sisters’ın bölümleri ortalama 50 dakika. Ben 10 bölümün tamamını başladıktan sonraki 24 saat içinde bitirdim.

Yukarıda bir kadın dayanışması dizisi dediğime bakmayın, polisiye öğeleri sayesinde erkekler de sıkılmadan izler. Hatta alın partnerinizi yanınıza, birlikte izleyin. Hem, beyler belki biraz kendilerini sorgulamayı da akıl ederler bu diziyi izledikten sonra. Senaryo çok başarılı çünkü dizi asla parmak sallayarak mesaj vermiyor. Yapımın kendisi olduğu gibi bir mesaj.

Ayrıca dizinin şahane bir jeneriği ve sözleri çok güzel olan bir jenerik müziği var. Diziyi izledikçe her şey daha da anlamlı geliyor. Hiç bir jeneriği bu kadar dikkatli izlememişimdir herhalde.

Daha önce de bir kaç dizi tavsiyesi yapmıştım. Bazıları tıpkı Bad Sisters gibi kadın dayanışması ve polisiye öğelerini birlikte içeriyordu. Eğer onları beğendiyseniz Bad Sisters’a da bayılacaksınız. Eğer Bad Sisters’a bayıldıysanız şimdi gidip gidip onları da izleyin bence.

Hatta şunu tek geçerim, keşke 3. sezonu bir an önce gelse…

Hepinize keyifli seyirler. Çayınızı da almayı unutmayın!

Tüm dizi tavsiyesi yazılarımız için buraya koşun 🙂

Bad Sister konusu?

Dizide, ebeveynini küçük yaşta kaybetmiş 5 kız kardeşin yetişkinliğini izliyoruz. Birbirine sımsıkı tutunarak büyümüş bu kadınların ilişkileri öyle hoş ki, insan içlerinden biri olmak istiyor. Kadın dayanışması dizisi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Yorum yaz | Görüntüle

Başa dön tuşu